İş Mülakatında Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Daha önce herhangi bir iş mülakatına girdiniz mi? Özellikle daha önce tecrübe yaşamamış adaylar gergin olabiliyor. Bu sebeple biraz heyecanınızı alabilmek amacıyla bilgiler paylaşacağız. Hem mülakat öncesi hem mülakat esnasında hem de mülakattan sonra yapmanızı önereceğimiz bazı şeyler mevcut. Hep birlikte bugün bu konulara son derece detaylı bir şekilde değinerek sizinle birlikte bilgilenmeye çalışacağız. Birçok adaya bu şekilde yararlı olmaya ve hatta sizin hayalinizdeki işe en kısa sürede ulaşmanızı sağlamaya çalışacağız.

Mülakat Öncesi Süreç

Mülakatlar sizin sandığınızın aksine tek taraflı süreçler değildir. Öyle ki sanılanın aksine temelde iş yerinin sizin hakkınızda bilgi edinmesi için düzenlenen mülakatlar aynı zamanda sizin de şirket hakkında detaylı bilgiler edinmenizi sağlar. Yani tek taraflı değil, çift taraflı bir ilişki söz konusudur.

Özellikle mülakatlarda şirketin vizyon ve misyonuna hakim olmak son derece avantaj sağlayabilen bir durumdur. Bu sebeple mümkünse siz de şirket hakkında yeterli ön bilgiye sahip olmaya çalışın.

Mülakat öncesinde şirkette olun. Bu aşama son derece önemlidir. En az 30 dakika önce ortamda bulunmak size mülakat öncesinde sakinleşmek için zaman tanıyacağı için son derece önemli bir detaydır.

Mülakata Giderken

Burada temelde ifade edilmesi gereken net nokta, olduğunuz gibi olun. Aşırı abartıya kaçmayın. Parfüm kullanımını abartmayın, mülakattan hemen önce sigara içmeyin. Gideceğiniz iş ortam koşullarını gözeterek uygun bir kıyafet seçimi yapın. Hijyene dikkat edin. Mümkünse mülakat öncesinde duşa girin.  Saç temizliğinize de özen gösterin. Tırnak uzunluğunuza ve temizliğine dikkat edin. Göz yoracak aşırı bir makyajdan ve abartılı takılardan kaçının. Temiz ve kıyafetiniz ile uyumlu bir ayakkabı seçin.  

Mülakat Anında

Mülakat anında olabildiğince kendiniz olun. Özgüveninizi yüksek tutmaya gayret edin. Karşınızdakinin gözlerinin içine bakın, ara ara gülümseyin. Abartıya kaçmayın. Özellikle ne bildiğiniz konusunda asla yalan söylemeyin. Özellikle bu iş için istekli olduğunuzu, gelişime son derece açık bir insan olduğunuzu abartmadan karşı tarafa anlatın. Diyalog kurarken mümkün olduğunca konu içerisinde kalmaya çalışın. Konudan aşırı uzaklaşıp gereksiz bilgiler vermeyin. Görüşmeyi yaptığınız kişi konusunu açana kadar maaş ya da diğer maddi detayları sormayın. Bazı kurumlar personellerine farklı avantajlar sağlayabilirler. Yemek kuponu, seyahatler için ucuz uçak bileti, araç hizmet ya da kurum bünyesinde yer alan hizmetler için indirim gibi avantajlar olabilir. Kurumun size sağlayacağı avantajları sorabilirsiniz.

Klasikleşmiş Mülakat Soruları

Özellikle bazı sektörlerde mutlaka adaylara sorulan bazı sorular vardır. Biz de sizler için bir ön hazırlık mahiyetinde bu soruları derlemeye çalıştık. Aşağıdaki sorulara mülakattan önce mutlaka göz atmanızı tavsiye ederiz. Oldukça faydasını göreceğinizi düşünüyoruz.

 • Kendinizden bahsedebilir misiniz?
 • Neden bu şirketi tercih ettiniz?
 • Eş zamanlı olarak başka şirketler ile görüşüyor musunuz?
 • Bu işte ne kadar süre kalmak istiyorsunuz?
 • Yükselmek istiyor musunuz?
 • Pozisyon hedefiniz nedir?
 • Yabancı dil seviyeniz nedir?
 • Şirketimize sağlayacağınız artılar nelerdir?
 • Maddi beklentiniz nedir?
 • Esnek çalışma saatleri sizin için uygun mudur?
 • Zayıf ve güçlü yönleriniz nelerdir?
 • Takım çalışmasına uyumlu birisi misiniz?

Mülakat Biterken Nelere Dikkat Edilmeli?

Tabi başı kadar, sonu da önemli bir süreçtir iş mülakatları. Yine bilhassa izlenim açısından dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Burada ilk yapılacak iş karşıdakine başka bir süreç olup olmadığını sormaktır. İş mülakatı esnasında son kararın ne zaman verileceği size söylenmediyse mutlaka sorun. Buna da ek olarak en önemli sorulardan birisi de aynı zamanda görüşme yapan kişiye zaman ayırdığı için teşekkür etmektir. Bu da sizin son derece güzel bir izlenim bırakmanızı sağlayacak önemli bir noktadır.