Steve Jobs’ın Öyküsü | Apple

Zannedersem aranızda Apple markasından haberdar olmayan yoktur. Peki Apple hakkında ne kadar bilgi sahibisiniz? Özellikle de kurucu Steve Jobs’u ne kadar tanıyorsunuz? Gelin birlikte daha detaylı tanıyalım.

Doğumu

Steve Jobs tam ismi ile Steve Paul Jobs 24 Şubat 1955’te dünyaya gelmiştir. Doğumundan hemen sonra ismi dahi belli olmadan başka bir aileye evlatlık verilmiştir.

Paul ve Clara Jobs tarafından evlat alınan Steve Jobs, Kaliforniya’da yaşamaya başladı. Özellikle çocukluğunda üvey babası ile birlikte evlerinin garajında bir takım elektronik aletler ile uğraşmaya başladı. Elektronik ile ilk teması babası sayesinde olmuş oldu. Başlarda hobi olarak başlamış olan bu süreçte Jobs zamanla gelişimini sürdürdü ve bu iş hobinin de ötesinde kendisine mekanik ve elektronik alanlarında bilgi birikimi olarak döndü.

Steve Jobs daima kendini geliştirmeye odaklı bir insan oldu. Her ne kadar beceri seviyesi son derece yüksek de olsa eğitim hayatı aynı şekilde pozitif geçmedi. Her ne kadar sınav başarısı yüksek bir insan da olsa derslere olan konsantrasyonu son derece düşüktü. Dersleri takip etmekten sıkılıyor, odaklanma problemleri yaşıyordu.

Lise hayatına Homestead Lisesi’nde devam eden Steve Jobs, gelecekte ortaklık kuracağı arkadaşı Steve Wozniak ile de burada tanışmış oldu.

Apple

Lise hayatını Homestead Lisesi’nde tamamladıktan sonra eğitimine Reed College Üniversitesi’nde devam etmiştir. Bölümden memnun olmayan Steve Jobs özellikle belli bir zaman sonra son derece okuldan uzak bir öğrenci olmaya başlamıştır. Derslerine ilgisi azalmıştır. Özellikle bu dönemden sonra dersleri iyice asmış ve sadece ilgisini çeken bir takım derslere girmeye başlamıştır. Steve Jobs birçok konuşmasında da bahsettiği üzere bu dönemlerde yazı sanatlarına ilgi duymaya başlamış ve aldığı bir kurs ile kaligrafı öğrenmiştir. İlk olarak 1974 yılında Atari’ye tasarımcı olarak girmiştir. Bu şirkette belli bir süre çalıştıktan sonra özellikle manevi tarafını da kuvvetlendirmek amacıyla Hindistan’a seyahat etmiştir. 1976 senesinde ise 21 yaş gibi genç bir yaşta olmasına rağmen büyük bir cesaret ile arkadaşı Wozniak ile birlikte Apple şirketini kurmuştur. Şirket temelleri ilk olarak Steve Jobs’un üvey babası ile mekanik deneyler yürüttüğü çocukluğunu geçirdiği garajda kurulmuştur. Apple şirketinin kurulumu esnasında ikili fedakarlıkla yapmış, ilk olarak Steve Jobs minibüsünü, Wozniak ise hesap makinesini satışa çıkarmıştır. İkili bu şekilde bütçe elde etmiştir. Wozniak ve Jobs teknolojik bilgilerini konuşturarak özellikle bilgisayarları kişisel kullanıma daha uygun hale getirmişlerdir.

Kurulduğu tarihten itibaren bir çok başarıya imza atan Apple gelişimini son derece hızlı sürdürmüştür. İlk çıkardığı bilgisayarı 666.66 dolar olarak satışa sunan Apple, ciddi karlar elde etmiş ve kısa bir sürede piyasa fiyatı 1,2 milyar dolar olan bir şirket haline gelmiştir. Fakat ileride zamanla bazı hatalar yapmış olan Apple ürünlerinde farklı hatalara sonuç vermiş olup bazı ürünlerini ger çekmek zorunda kalmıştır.

Şirketin kurucusu olmasına rağmen Steve Jobs zamanla Apple’ın dışına itilmiştir. Şirkette özellikle resmiyette bir pozisyonu bulunmamakta olan Jobs zor günler geçirmiş ve sonucunda Apple’dan ayrılmıştır. 10 yıl kadar sonra Jobs Apple’a tekrar dönmüş olup, başarılı bir kariyere de devam etmiştir.

Pankreas Kanseri ve Ölümü

2003 yılında nöroendokrin tümör tanısı konan Steve Jobs, öncelikli olarak alternatif tıbba yöneldi. 2004 yılında ameliyat oldu ve tümör alındı. Yaklaşık 10 yıl boyunca kanser ile mücadele eden Steve Jobs 2011 yılında hayatını kaybetti.